Hjemmeværnet gennemfører øvelse Blåtand i denne uge i Frederikshavn, Sæby og Skagen, hvilket betyder øget aktivitet af soldater og militære køretøjer i området.
Flere partier i Frederikshavn Kommune har indgået en bred budgetaftale, der skal sikre investeringer og prioritering af velfærd, erhverv og bosætning på et bæredygtigt grundlag.
I Dybvad koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 265 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Kølig start, mild eftermiddag.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Dybvad og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Dybvad.
De første maskiner er nu i gang ved Søholt, hvor et lokalt lavbundsprojekt tager synlige skridt for at gavne både klima, natur og vandmiljø.
Efter en solrig sommersæson er tiden kommet til, at de mange eksotiske palmer på Palmestranden flyttes indendørs for vinteren.
Pga. etablering af ny port ved Boolsens Stenhave vil adgangen til Bangsbo Dyrehave fra denne indgang være midlertidigt spærret frem til og med uge 41.
Lige nu venter 544 børn i Danmark på en voksenven. Blandt dem er
Frederikshavn Kommune søger engagerede borgere som nye domsmænd og nævninge til at deltage i retssager og sikre befolkningens repræsentation i retssystemet.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Dybvad.
Sergent Emil Laigaard har etableret sig i Frederikshavn både som sergent i Søværnet og som beboer på kollegiet på Rømøvej, hvor kollegerne danner et stærkt fællesskab.
Kulturkanten genåbner med ny pulje, "Nye Strømninger", til kunstneriske projekter for unge i Frederikshavn Kommune og resten af Nordjylland.
Borgere inviteres til borgermøde om ammunitionsfabrik i Elling den 30. september, hvor myndigheder og virksomheder deltager og svarer på spørgsmål om den kommende produktion.